fbpx

LARYNGITIDA: 5 tipů, jak na ni s aromaterapií

Je něco mezi půlnocí a jednou hodinou ráno. Z hlubokého spánku mě vytrhává noční můra – Juráškův štěkavý kašel, sípot, dýchání „na prázdno.“ S napětím hledím na jeho obličej – vnímám barvu jeho tváře i rtů. Červená, růžová… je to dobrý.  Aneb – vítej, laryngitido, tentorkrát Tě zvládneme!

S laryngitidou mám bohaté zkušenosti už od Juráškova prvního roku života. Když nás přepadla prvně, skončili jsme na JIP novojičínské nemocnice. Nebyla jsem připravena, vůbec. Přiznávám a nestydím se za to. Další laryngitidy jsme zvládali docela obstojně – rozuměj v domácím léčení – až na tu předposlední, která mi byla podnětem zvednout dupku ze životního dna. 

Když přišla teď, byla jsem klidná. Možná i proto, že jsem měla v kapse modrého éterického pomocníka. Povím Vám o něm – a mnohém jiném v tomto článku, na kterém se svými otázkami podíleli také členové mé motivační skupiny na Facebooku . A já moc ráda přicházím s odpovědmi.

Laryngitida

Je zánětlivé onemocnění hrtanu, které může být způsobeno bakteriální nebo virovou infekcí dýchacích cest, přetížením hlasivek z nadměrného mluvení, křičení, zpívání, alergie nebo jako reakce na toxické prostředí (chemikálie, kouř apod.). Laryngitida může mít akutní i chronickou formu. Akutní laryngitida je komplikací u malých dětí (do 5 let věku), zejména pokud přejde v epiglotitidu (akutní zánět hrtanové příklopky), protože dojde k omezení přísunu vzduchu a dítě je ohroženo na životě dušením.

Ve většině případů se jedná o laryngtidu a mě sa na ni osvědčilo „vytasit“ následující tipy:

1. Nejanči – kápni si Krizovky a…

Nástup laryngitidy bývá nečekaný a mnohdy i prudký. Často propuká z plného zdraví, tedy bez předešlých příznaků ne-moci. Co k laryngitidě tedy patří je stres a napětí. Alespoň u mě tomu tak je – když skončíte napoprvé na JIP, napětí máte vždycky v zádech. Mým prvním tipem je kápnout si Rescue Remedy , známé jako „Krizovky“.  Je to jediná kompozice, kterou Dr. Edward Bach namíchal jako univerzálního pomocníka pro zvládání napnutých a stresových situací. Bachovy „Krizovky“ obsahují tyto esence:

 • Impatiens (Netýkavka žlázonosná) – při netrpělivosti, učí nás klidu, „kdy se mu sakra uleví?“
 • Star of Bethlehem (Snědek okoličnatý) – přináší úlevu a vyrovnanost v šokových situacích, „to zvládnu, vyřeším to!“
 • Cherry Plum (Slíva třešňová) – pomáhá nám zvládat emoce a držet vládu nad nimi, „nejančím!“
 • Rock Rose (Devaterník penízkovitý) – při panice nás zklidní,  „ok, přijímám to jaké je“ 
 • Clematis (Bílá lesní réva) – utíkání od reality k zasnění, „řeším jen to, co je tady a teď.“ 

Krizovky nejsou k dostání jen ve formě kapek. Osvědčují se mi také ve spreji, žvýkačkách (uvolňují páteř) a pro děti doporučuji pastilky (bonbónky).  A jak použít při laryngitidě? Jednoduše – kápnete si 4 kapky esence rovnou do pusy (ne do vody – zde působí Bachovky později) nebo 3x stříknete sprej, nebo užijete 1 pastilku či 1 žvýkačku.

a… zchlaď hrtan

Laryngitida je záludná v akutním stavu, kdy je hrtan oteklý a tím ultačuje přísun vzduchu dýchacích cest. Jak dobře víme, otok je třeba chladit, aby opadl. Nemusíte si to nijak komplikovat, stačí obléknout se a postavit se na balkón, k otevřeným dveřím od mrazáku, v létě slízat zmrzku (uloženou v mrazáku – když na „lary“ trpíte, je to téměř nutnost) nebo na krk přiložit pytlík zmražené zeleniny. 

Když za sebou máte vystředění sebe sama, první pomoc dítěti (nebo sobě, pokud laryngitida zastihla Vás) a snížili jste otok hrtanu, začíná Vaše mise s jednoduchým cílem – poskytnout tělu prostor vytvořit hleny a ty pak vyloučit ven. Pokud ovšem nečelíte ztrátě hlasu…

2.Bez hlasu? Sáhni po santalu!

Kromě štěkavého kašle je poznávacím znamením laryngitidy (ale ne vždy) chrapot až ztráta hlasu. Jurášek chraptí vždy, já po fandění na hokeji přicházím o hlas 🙂 Vybalím na Vás osvědčený tip – santalové dřevo (Santalum austrocaledonicum) Vám vrátí hlas! 

Santal je velmi krásné vykuřovat – jeho vonný dým nádherně prostupuje prostorem, který čistí a vyživuje lahodnou vůní. Já doporučuji přidat jej do masážní směsi na hrudník a záda. 

Směs ulevuje při ztrátě hlasu, snižuje otok a napětí v krku, eliminuje zánět a rozpouští křečovité stažení. Doporučuji tuto směs používat dle receptu několikrát za den a pěkně se u toho opečovat – dopřát si vědomý a láskpylný dotek. Směs je vhodná pro dospělé, děti od 1 roku věku i pro citlivé osoby (těhotné, kojící a rodící ženy, starci 65+ let).

3. Začni zvlhčovat (zevnitř i vně)

Laryngitida je v začátku „prázdný,“ kašel připomínající štěkot psa nebo kokrhání kohouta. Omlouvám se, pokud Vás svým srovnáním pobuřuji, mě to však přichází naprosto odpovídající. Já vlastně miluju asociace – ono se to pak v hlavě snadněji spojí, a ty moje asociace mnohdy pobaví tak, že už si je pamatujete napořád.

Se štěkavým kašlem byste se měli potýkat první 2 – 3 dny onemocnění, poté byste se měli blížit k lepší variantě – vlhkému kašli. Abyste dosáhli vlhkého kašle, musíte pracovat na vnějším i vnitřním zvlhčení prostředí:

 • vnější zvlhčení: zvlhčení prostoru – profesionální zvlhčovače vzduchu, sušení prádla v bytě, mokré ručníky na topení,
 • vnitřní zvlhčení: dostatečný pitný režim + masážní směs s éterickými oleji vyvolávající zahlenění (kterého se pak budete zase zbavovat) + vnitřní užívání hlenů. 

K pití se mi osvědčuje při všech respiračních onemocněních jablečný a hruškový koncentrát, čaj z lotosu nebo lipového květu a do jídla ráda přidávám Kuzu škrob či tapioca perly. 

Pro zvlhčení kašle nabízí aromaterapie celou řadu éterických olejů. Dají se krásně kombinovat a vytvoříte s nimi kouzelné a opojné kompozice. Je třeba dbát na bezpečnost použití éterických olejů (dále jen „ÉO“) , protože ne každý ÉO je vhodný pro citlivé osoby – děti do 1 roku věku (místo ÉO doporučuji používat hydroláty) rodící, kojící ženy, starci 65+ a různá specifická onemocnění či zdravotní dysbalance.

Sdílím s Vámi snadný, bezpečný a přitom efektivní recept, jak pomoci tělu začít „hlenit.“ Směs používejte pouze do 17 hodiny večer – v bodě 4. tohoto článku zjistíte proč – čtěte dál. 

Velmi oblíbenou metodou, jak pracovat s kašlem, je u mnohých difuzér se zvlhčovačem vzduchu. Na téma difuzérů a aromalamp pro Vás přirpavím následující článek, je to velmi žádané i diskutované téma. Devízou difuzéru je rozptylování ÉO do prostoru a od toho se pak odvíjí dezinfekce vzduchu, podpůrná léčba respiračních onemocnění a zklidnění na večer.

Přináším Vám tip  na synergickou směs ÉO,kterou můžete dále používat dále do difuzéru se zvlhčovačem, aromalampy, nebo do koupele či na masáž. Stačí se jednoduše řídit tímto receptem:

Líbí se Vám recepty? A chtěli byste jich mít více pohodlně na Váš e-mail každý týden?  

Stačí se přihlásit k Voňavé poště >>

4. Na noc hezky klídek

Častou chybou, kterou se dopouštíme je, že usilujeme o odhlenění i během večera a noci. A tak s úsměvem na rtech a dobrým pocitem na duši mnohé z Vás možná také koupou děti a/nebo jim dopřávají večerní masáž v odhleňujících ÉO – ylang-ylang, benzoe, eukalyptus citronovonný nebo camaldulensis, citron, a mnohé další.

Vím, taky jsem v tomhle před lety udělala chybu. A syn na to doplatil. 

Proto zde píšu dobře míněnou radu – ÉO s odhleňujícími účinky prosím používejte pouze od rána do max. 17 hodin, poté už jen ÉO zklidňující – abyste mohli a/nebo Vaše nemocné dítko klidně spát a tělo mohlo relaxovat, nikoliv pracovat na hlenech. Platí to pro všechny typy kašle – laryngitidu, bronchitidu, suchý i vlhký kašel.

Může se Vám hodit můj milovaný recept: 

5. Tisíceré díky Omanu inula

Jsem žena, která je hodně vděčná – cítím, že je to taková moje přirozenost, vlastnost, se kterou se cítím hezky a kterou ráda vyjadřuji každý den – sobě i druhým. Jednou z mých hlubokých vděčností je Katka Kloudová z Aroma-ateliéru, která do ČR dováží aromaterapeutické produkty zn. FLORIHANA. 

S Katkou jsem tento rok v létě – po předposlední laryngitidě Juráška – řešila, jak tedy účinně a bezpečně s laryngitidou pomoci. Katka mi doporučila éterický olej Oman inula. Dala jsem na ní a dvougramový éteráček jsem si objednala. Byla jsem krásně překvapená jeho vůní – hluboká, sytá, čirá, svěží a přitom stahující. Zaujal mě. I cenou, která šla nad 500 Kč, i svou nádhernou modrou barvou a vzbuzoval ve mě pocit bezpečí, že s ním by to šlo a na lary jsem připraveni ještě více. 

Minulý týden, po několika měsících pobytu v mém voňavém kufířku, na něj přišla při akutním záchvatu laryngitidy řada. Omanu jsem dala maximální prostor. Vyplatilo se – to, co mi běžně trvá s aromaterapií týden, s Omanem proběhlo za 3 dny! Juráškův stav se velmi výrazně zlepšil. Víte, ale ono to nebylo jen o Ománu. Možná, že Juráškovi prospělo také to, že mě zase na pár dní měl jen čistě pro sebe, bez žádné mé práce. Možná cítil, že jsem klidnější, když jsem na domácí řešení lary vybavená a ano, mám v zásobě i chemické léky, homeopatika a širokou paletu éterických olejů. Možná, že si jen potřeboval opět vyventilovat své emoce a když cítil, že je bezvýhradně přijímám, samoléčebný proces se spustil v pohodovějším tempu. Snad mi rozumíte, co tím chci říct.

Ptáte se, jak jsem Oman používala? OK, tady to je:

Věc se má tak, že Oman inula není dlouhodobě k dispozici, proto si vážím každičké 1 kapky. 

Jako neefektivnější se mi osvědčuje výše zmíněná masáž celého tělíčka, kterou jsem ale ráda doplnila o inhalaci z difuzéru se zvlhčovačem vzduchu a aromaterapeutickou koupel: 

 • 1 ČL medu
 • 1 štamprlka bio mandlového mléka
 • 1 kapka Omanu inula
 • 15 minutová koupel – mňam.

Více nebylo třeba hrotit to, protože jsem velmi rychle zpozorovala zlepšení stavu a skvělé působení Omanu inula na respirační systém i celkový stav Juráška i svůj.

Ptáte se ještě, kdo že to Oman je? Thomas Kinkele ve své knize Andělé a duchové rostlin uvádí, že Oman roste na místech, kde žijí elfové a jeho hlavní princip působení je navrácení spojení s Zemí, sebou a znovuobnovení sil.  Kořeny Omanu se hojně používají ve vykuřování (ve Štýrsku jej vykuřují na Štědrý večer), dále v bylinných olejích ale také v magii. Jeho omamná vůně odhání smutky, stres a rozptyluje depresi. Velký význam má Oman ve spojení se světlem – žlutý květ Omanu obklopený paprsky, jeho éterická bytost je obklopena paprsky, jeho vůně připomíná paprsky světla, která k Vám pozvolně zavanou… úsměv, energii i chuť být a jít dál. 

6. Čichátko – ano / ne?

„Mám namíchat inhalační tyčinku a dávat čichat při kašli?“ Tahle otázka na mě míří několikrát za den od pozdimu do jara. Hmm, řeknu Vám to tak – na kašel jakéhokoliv typu doporučuji: 

 • masáže hrudníku a oblasti mezi lopatkami na zádech,
 • masáž a stimulace plosek a nártů nohou (dochází zde k praxi reflexologie),
 • aromaterapeutické koupele, 
 • a když čichat, tak z difuzéru se zvlhčovačem vzduchu nebo rozprašovače.

Kam se ztratila ta inhalační tyčinka? Inhalační tyčinka je nenahraditelnou záležitostí pro podporu a harmonizaci psychikcého stavu. Takže ANO, doporučuji, ale z pohledu psychologického působení, nikoliv fyzického – protože u kašle je nutné věnovat se té oblasti, kde kašel vzniká.

Co byste řekli na recept, díky kterému se Vám mysl projasní, nohy zocelí a vnitřní síla probudí? 

Chýlíme se ke konci, ještě otázky členů motivační skupiny: 

 • Kdy volat rychlou? 
 • Čím nahradit chemické léky? 
 • Jak ji  předcházet?
 • Nebezpečné ÉO pro dospělé – čemu se vyhnout?  
 • Čichátko ke zklidnění kašle je vhdoné? Jaké?
 • Jak lary předcházet?
 • Jak léčit u dětí a dospělých
 • „Kdy už to skončí? 7 let už bojujeme.

Otázky jsem zodpověděla v živém vysílání – mrkněte ZDE >>

 Hlásím se k Voňavé poště >>

Jsem milovnice vůní a emocí - ukazuji cestu, jak se díky aromaterapii dostat do vlastního středu. Přidáte se?

Tereza Krčmářová

Máma alchymistka
Jsem máma tří úžasných dětí (Jiřík má 7 let, Martínek rok a půl, Eliška 6 měsíců), a protože je to někdy hustej frkot, provázím ostatní maminky na mateřské světem vůní a všímavosti tak, aby se z toho všeho nezbláznily :-) Učím to, co žiju. Žiju to, co učím. Skrze sebe léčím Tebe. Vím toho taky hodně o "nejsem dost dobrá, nemám na to, nezasloužím si a musím držet a jít s davem" - a hlavně, umím to moc hezky odnaučit - jednoduchou, ale funkční cestou pro Tebe i pro mě. Přidej se! S láskou, Tereza
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *