Potírat bříško v období těhotenství bio rostlinnými oleji se vyplatí hned z několika důvodů. Kontakt s děťátkem, ladění se na vlastní tělo, vědomé zpomalení, zapojení tatínka nebo dítěte do průběhu těhotenství jsou jedním z nich. Jak si ale takový pečující těhotenský olej namíchat, aby byl bezpečný pro Vás i miminko?
Ukážu Vám, jak na to. Na úvod pár praktických tipů:
Rostlinné (panenské, nosné) oleje jsou stále v aromaterapii podceňované. Všude se hrneme za oleji éterickými, jejichž použití není vždy bezpečné a může být naopak zbytečně dráždivé. S bio rostlinnými oleji de facto neuděláte chybu. Vaše těhotné tělo navíc ocení jemnou sílu rostlinných olejů – ty totiž podporují pružnost pokožky, zabraňují vzniku a rozvoji strií, čistí pleť i pokožku a výrazně také posilují imunitní systém (protože kůže je naším nejrozsáhlejším vnitřním orgánem). V těhotenství jsou mými topovými rostlinnými oleji tyto: jojobový, mandlový, sezamový, lněný, makový, šípkový, švestkový a olej z pšeničných klíčků. Rostlinné oleje využijete k masážím, k potírání, k péči o pleť i vlasy, vnitřním užíváním můžete ladit například trávicí obtíže a pokud Vám dělá dobře koupel, můžete rostlinné oleje pozvat i tam.
Těhotná žena v aromaterapii patří k tzv. citlivým (křehkým) osobám. Od toho se odvíjí pár zásad, které je potřeba dodržovat, pokud chcete pracovat s aromaterapií. Jednou z nich je bezpečné ředění éterických olejů v těhotenství.Doporučuji nepřekračovat 1% ředění ÉO – to znamená používat maximálně 5 – 6 kapek éterických olejů celkem do 30 ml rostlinných olejů. Výjimkou pak mohou být akutní stavy, u kterých ale vždy doporučuji konzultaci předem s vystudovaným aromaterapeutem. Do aromalampy a difuzéru přidávejte pouze 3 – 5 kapek, s koupelí pak velmi opatrně, ideálně bez éterických olejů.
Ne vždy, někdy je prostě méně skutečně málo (a použití aromaterapie nemusí být efektivní), u těhotných žen je třeba myslet na to, že éterické oleje pronikají k děťátku, které také ovlivňují. A nic není v bylinné říši více koncentrované, než-li právě éterické oleje. Proto platí jednoduchá věc – éterické oleje ano, pokud je to akutně potřeba, když ne, jen v mizivém množství nebo vůbec. Aromaterapie nabízí ke svému holistickému působení také rostlinné oleje a hydroláty (květové vody). Vyplatí se umět využívat jejich jemné síly i hloubky.
Záměr většina lidí při jakékoliv tvorbě obchází. Čas rychle běží, „ještě musím stihnout tohle a tohle taky.“ Stanovení záměru Vám přitom zabere jen pár minut času – stačí, když se párkrát vědomě nadechnete a vydechnete, a naladíte se na děťatko. Využít k tomu můžete ruce – jednu položte na bříšku, druhou na srdce (aktivujete tak mj. tvorbu oxytocinu – hormonu lásky). Brzy ucítíte, že jste v kontaktu s dítětem. Vydržte a nepodléhejte odvádění mysli jinam. Záměr se Vám brzy ukáže, často třeba v jednom slově. Mě miminko poslalo vzkaz o lehkosti a klidu (proto jsem do kompozice zvolila jen grapefruit bílý, jak píšu níže).
Ve společnosti jsme si hodně zvykli na to, že těhotná je žena, což není pravda. Tedy, biologicky ano, ale jinak ne. Jak to myslím? Jednoduše – těhotenstvím se vše v rodinném systému mění. Muž, nastávající tatínek, najednou čelí velkému tlaku (uživit rodinu, postarat se o ženu i předchozí dítě, ustát to, čelit vlastním očekáváním apod.). O tom se nemluví vůbec. Velkááá škoda! My v Habibi jsme to napravili v rozhovoru s Janou Urbánkovou v rámci Kongresu plného vůní – Autenticita. Pojďte to napravit alespoň Vy a přizvěte tatínka svého dítěte k tomu, aby Vám namasíroval bříško. Možná bude za začátku řešit, že to nedělá dobře, jestli Vás to nebolí nebo je Vám to nepříjemné, ale časem uvidíte, že se dokáže uvolnit i on sám. Když muže nevynecháte ze hry, krásně ho sytíte pocitem důležitosti. A to je zásadní, protože pocit vlastní důležitosti potřebuje zažívat každý z nás. A upřímně, žena si dítko sami neudělá, mužova role je tak v celém těhotenství nenahraditelná.
Co starší dítě, které je už doma? Taky je často vynecháváno ze hry. Bohužel. Pak se rodiče diví, že starší dítě žárlí, projevuje se agresivně, nenávistně, žaluje nebo je ještě více stažené do sebe a není s nim řeč. Dr. Laura Markhamová, autorka knihy AHA! RODIČOVSTVÍ – SOUROZENCI se velmi krásně v této knize věnuje tomu, jak připravit starší dítko na příchod sourozence. Kouzlo je v malým rituálech, empatickém přístupu i pocitu bezpečí. Jednou z krásných cest, jak toto vše dítku dopřát, je pustit ho k péči o děťátko ještě předtím, než se narodí. U nás Jurášek rád masíruje bříško, zatímco mu s mužem čteme pohádku na dobrou noc. Vidět ty šťastné oči, když cítí, jak miminko kope, povídat si o tom, jak děti přicházejí na svět i jak se rodí, to jsou nenahraditelné životní okamžiky. Pojďte si je dopřát i Vy!
Na to se žalostně zapomíná. Všude samé návody, jak na to, ale to štěstí a pocit uspokojení nás míjí – nemáme na něj vyhrazený prostor ve svém těle i mysli. A tak Vás chci vyzvat, abyste si celý proces tvoření a péče o své těhotenství užívaly, milé ženy. Vneste do celého procesu sebe sama, protože to je nejvíc. Dělejte věci tak, jak baví Vás a vykašlete se instantnost, která hýbe světem. Pojďte odložit stud a zábrany a pozvěte své muže i děti k tomu, aby se aktivně zapojili. Mějte to tak, pokud se v tom cítite příjemně. Pokud ne, změňte to. Pamatujte, že dotek a vzájemné sdílení jsou zdroji skutečného sycení sebe sama. Dopřejte si je tak, jak je Vám libo.
Použití: Bříško si masírujte každý den jako součást Vašeho rituálu. Ideálně večer, když už si můžete dopřát klid, relaxaci a nejste pod tíhou povinností, které chcete splnit. Dopřejte si kontakt s děťátkem dotekem svým, pozvěte svého partnera nebo starší dítě. Vychutnávejte si to!
S láskou, těhotenství užívající Terez.
PS: Pokud se Vám tato voňavá inspirace líbila, přihlaste se k odběru voňavých tipů v kategorii Žena ZDE >>