Raději posloucháš? Poslechni si článek jako podcast tady
Tak schválně, jo? Když se řekne aromaterapie, co se Vám vybaví? Minimastická aromalampa za „stopáďo“ v květinářství a v tom nakapaná „vonná esence“ Brčál nebo Divoká višeň? Možná se teď potutelně usmíváte, pokud už aromaterapii trošku znáte, možná souhlasně kýváte hlavou „jooo jasně“, pokud po aromaterapii pokukujete. A slovo hydrolát slyšíte poprvé? Nebo nevíte, co si pod ním můžete představit? Nevadí, čtěte dál. Nabídnu Vám odpovědi.
Hydroláty, označované též jako květové vody nebo hydrosoly vznikají při stejném výrobním procesu jako éterický olej – při parovodní destilaci. Výsledkem parovodní destilace aromatických rostlin (těch, co voní a jsou pro aromaterapeutický průmysl důležité), jsou 2 produkty:
Rozdíl mezi éterickým olejem a hydrolátem je v tom, že éterický olej plave na povrchu hydrolátu. EO se od hydrolátu po destilaci oddělí a vy ho znáte jako tu malou, roztomilou, silně voňavou lahvičku, kterou kapete do aromalampy nebo difuzéru. Hydrolát se zužitkuje jako tzv. vedlejší produkt po destilaci a k Vám se dostane ideálně ve tmavě modré lahvičce, kterou je nutné do 6 měsíců od otevření spotřebovat. O tom v dalším odstavci, šup dolů.
Zatím nejsem tak technicky zdatná, abych pro Vás vytvořila pěknou infografiku, věřím, že se spokojíte se řádkovým výčtem:
Hydroláty by se daly s éterickými olejji srovnávat donekonečna, zde jsem se snažila vystihnout to nejdůležitější pro Vaše potřeby.
Ne, ne a ne! Prosím!
Aromatická voda je nešvar rádoby obchodníků s aromaterapií. Jak vzniká hydrolát už víte ze začátku tohoto článku. A jak vzniká aromatická voda? Přijde „chytrák“, vezme destilovanou vodu, přidá do ní „pár“ kapek bůhvíjakého éterického oleje, dá tomu pěknou etiketu a postne na eshop jako úúúžasný bioprodukt. A podvod je na světě. Cítíte sami ten rozdíl ve výrobě hydrolátu a aromatické vody? A když si k tomu přičtete, že éterické oleje (zde použité v aromatické vodě) nejsou rozpustné ve vodě a snadno tak v kontaktu s pokožkou mohou poleptat kůži a spálit ji, cítíte to nebezpečí? Nerada dělám „bububu“, někdy je to však třeba.
Protože jsou bááááječné 🙂 Ne, teď vážně. Hydroláty doporučuji 100% pořídit do domácí výbavičky, a to zejména v případě, že aromaterapii používáte v období mateřství (ale samozřejmě, nejen tam).
Jde o to, že hydroláty jsou – narozdíl od známých EO:
To je hodně benefitů najednou, nemyslíte?
Sdílím s Vámi tipy na 2 osvědčené, ověřené, kvalitní dodavatele, kteří jsou poctiví:
Využití hydrolátů je neskutečně pestré. Zde nabízím stručný výčet:
Růžový hydrolát je snad nejčastěji doporučovaným k užívání, vč. toho vnitřního. Posuďte sami, na co všechno (a mnohem víc) působí:
Takže, co si vzít z toho článku?
Pokud vás hydroláty zaujaly a chcete je v běžném životě více používat, zvu vás do online programu Aromaterapie a mindfulness pro děti, kde získáš komplexní návody, jak používat aromaterapii od maličkých dětí až po puberťáky + díky mindfulness technikám podpoříš také vnitřní klid, schopnost pracovat se svými emocemi, tak, aby byla doma pohoda a radost. Tenhle program jsem tvořila „máma friendly“ – takže všechno máš k dispozici ke stažení, včetně voňavých receptů, taháků, zklidňujících meditací, apod.
Potřebuješ se na něco k programu zeptat? Napiš mi, moc ráda Ti odpovím
S láskou,
Tereza | máma alchymistka
.
Zdroj:
Uzasne informace!! Zase jsem si rozsirila obzory. Dekuji, Terez!
Milá Moni, děkuji ze srdce. Je mi ctí!
PS: Když projevujeme svoje Dary, automaticky tím pomáháme druhým. Těším se na Tvou jedinečnost! S láskou, Tereza.
Krásně zpracované! Cenné informace, moc děkuji! Petra
Děkuji Pěti, bylo mi ctí vás doprovodil k vůním