fbpx

Jak vychovat spokojené dítě a nevyhořet u toho?

Budu hádat – máš dítě na prvním místě a děláš pro něj první poslední? Od rána do večera se staráš, vaříš zdravé jídlo, chodíš na hřiště a výlety, chodíš mezi děti, aby se nenudilo, kmitáš, a i když už máš fakt dost, zatneš zuby a jedeš dál?

„Ještě je malá, potřebuje mě…,“ odpovídají mi zoufalé maminky na konzultacích.

Já to chápu a na rovinu říkám – je to průser. Proč? Ze 3 důvodů:

  1. Když jako máma kmitáš „od-nevidím-do-nevidím“ předáváš tím dítěti vzorec „nejdřív práce, potom koláče,“ a ono se pak v životě nebude umět zastavit, jen tak být a život si vychutnat. Což je blbé – protože zastavit se a všimnout si toho, jak se zrovna teď a tady cítím, je klíčová dovednost vedoucí ke změně toho, co nám v životě nevyhovuje. Nepřipravuj o tento důležitý skill své dítě, prosím!
  2. Když se věnuješ dítěti na úkor své vlastní spokojenosti, ukazuješ tím sobě, partnerovi i dítěti „já nejsem důležitá.“ A situace, které v životě zažíváš, ti to jen potvrzují – druzí snadno překračují tvé hranice, posloucháš nevyžádané rady, necítíš, že by Tě druzí respektovali. Jak by mohli, když nerespektuješ ty sebe sama?
  3. Když skáčeš kolem dítěte, ale o svoji spokojenost se nepostaráš, dřív nebo později si vybiješ baterky. A zhasneš. Pak tě rozhodí každá blbost, emoční výlevy a výbuchy vzteku, křik na děti, to všechno je na denním pořádku. Místo aby sis čas s dítětem užívala, je to pro tebe spíš utrpení. Nejradši bys to své dítě na chvíli vypnula. A nejde to. Znáš ten tíživý pocit?

Pak právě pro Tebe mám 5 tipů, jak vychovat spokojené dítě a nevyhořet. Pojďme se na ně podívat zblízka:

Ostrůvky času každý jeden den

Princip je jednoduchý – každý den, bez ohledu na to, jestli je pracovní den a manžel je od rána do večera v práci a Ty jsi s dětmi sama nebo je víkend a jste na děti dva, si uděláš prostor pro sebe. Může to být hodinka, kdy se jdeš ven projít nebo dvě, tři hodiny, které prokecáš s kamarádkou na lattéčku v kavárně. A taky to může být pětiminutovka, kdy se v klidu osprchuješ a jako tajný bonus pro tebe se namažeš voňavou směsí olejíčků.

Tip: mandarinka červená, ylang – ylang, benzoe, majoránka, bergamot, levandule, to jsou skvělí uvolňovači. Přidej 7 kapek vybraných olejíčků do 30 ml meruňkového nebo mandlového oleje a hezky pomalu, láskyplně si namaž tělo odspodu nahoru (to má lymfa ráda).

Body work

Myslím tím pohyb, který Ti vyhovuje a který si dopřeješ každý jeden den. A teď se ti možná hlavou honí „ráda bych, ale já fakt nemám, kdy“ a já to chápu a nechci po tobě, abys cvičila 7x týdně fitko, když u toho „chcípáš“. Najdi si pohyb, který je pro tebe příjemný i s ohledem na tvou ženskou cykličnost – jednou to může být silový trénink, jindy zase protažení, procházka po lese nebo jen vědomé položení těla na gauč a vnímání, jak se má tvá tělo. Chápeme se?

Spoustu žen totiž věčně řeší mindset, manifestaci, výchovu a rodičovství a na tělo zapomínají. Přitom skrze tělo projevujeme sebe. Bez těla tvoje změna nikdy nebude fungovat. Nezapomeň!

Nejsem vaše služka

Kdykoliv děláš za dítě to, co už zvládne samo, jsi jeho služka. Tříleťák si opravdu zvládne obout nebo vyzout boty, stáhnout trencle a vyčůrat se sám, nebo si po sobě uklidit hračky, starší si zvládne popasovat i oblečení. Pokud tyhle a mnohé další činnosti děláš za dítě, nemůže se dítě stát samostatnou jednotkou. A to je děsně protivné do života – protože mít doma dítě, které očekává, že uděláš všechno za něho, zvlášť když je mu 12, 15, nebo taky 25, je pěkný oser. Nauč se držet ruce za zády a dovol dítěti, aby věci, které zvládne – nebo se to chce naučit – udělalo samo. A smiř se s tím, že to není dokonalé a trvá to dlouhoooooo.

Nervový systém, co je (konečně) v klidu

Máme sympatikus a parasympatikus, že? To jsou dva autonomní nervové systémy. Sympatikus zní sice sympaticky, ale je to přesně ta část tebe, která tě vede do útoku, obrany nebo ustrnutí. Lidsky řečeno, když jsi v módu sympatiku, snadno se urážíš, vyjíždíš na své děti, vyčítáš svému partnerovi, nebo se máš potřebu obhajovat, vysvětlovat, jak to v sobě máš nebo strkat hlavu do písku a dělat, že se nic neděje. Abys ve výchově nevyhořela, potřebuješ se naučit přepnout ze sympatiku do parasympatiku. Jak? Přes ponor do sebe, zvenku dovnitř. Pomohou ti v tom vizualizace, meditace, setkávání se svými energetickými otisky (vnitřní dítě, oběť, prostitutka, jsou ty nejznámnější). Ale nenech se mýlit – není to tak, že musíš meditovat hodinu denně, nebo 20 minut (což pro každou mámu je hromada času). Ne! Ty si klidně můžeš zameditovat na záchodě, když tam jsi sama. Ve vaně. Při sprchování. Nebo když máš zrovna malinký momentík a sedíš na okraji pískoviště, zatímco si děti spokojeně dělají bábovičky. V principiu jde o to zklidnit se, umět dýchat, pročistit svou mysl. A to můžeš kdekoliv, odkudkoliv, dokonce aniž by si toho někdy někdo všiml. Ve svých kurzech vždy meditacemi provádím. Tip: I vůně pomáhají vypnout sympatikus, sáhni třeba po myrze, kadidle, santalu, oudhu nebo „obyčejné“ levanduli či mandarince červené.

Win-win komunikace

Win = vítěz, wiw-win komunikace = umíš komunikovat, co pro sebe teď a tady potřebuješ, aby ti bylo líp, ale bez toho, aniž bys druhého kritizovala, ponižovala, vyčítala mu a nebo říkala, že za to, jak se máš, můžou ti druzí. Tenhle typ komunikace se jako společnost potřebujeme naučit a cesta začíná u tebe. Tip: Začni tím, že se naučíš každý den zastavovat, na malinký moment, všimneš si toho, jak se máš, a pak s přijatou zodpovědností odkomunikuješ svoje potřeby dál. Podpoří tě i vůně, například levandule pro pocit bezpečí, eukalyptus, abys to nehrotila, geránium pro klidnější komunikaci bez výčitek.

Když jsi dočetla až sem, dej si chvíli a zvědom si, jaký bod s tebou nejvíce zarezonoval? Co je ten výchozí bod, od kterého se už dnes můžeš odpíchnout, abys vychovala šťastné dítě a nevyhořela u toho? Ruku na srdce – je to alchymie, ve výchově jsou fáze, které jsou sakra náročné a jako máma snadno nabydeš pocit, že to nezvládáš. Kord, když jsi na to sama. Dovol si podporu a vstup do kurzu Sebejistá máma – kurzu, kde získáš potřebné dovednosti, aby ses každý jeden den dokázala dát na první místo, byla šťastná máma, co má doma šťastné dítě.

S láskou,

Tereza | máma alchymistka

Jsem milovnice vůní a emocí - ukazuji cestu, jak se díky aromaterapii dostat do vlastního středu. Přidáte se?

Tereza Krčmářová

Máma alchymistka
Jsem máma tří úžasných dětí (Jiřík má 7 let, Martínek rok a půl, Eliška 6 měsíců), a protože je to někdy hustej frkot, provázím ostatní maminky na mateřské světem vůní a všímavosti tak, aby se z toho všeho nezbláznily :-) Učím to, co žiju. Žiju to, co učím. Skrze sebe léčím Tebe. Vím toho taky hodně o "nejsem dost dobrá, nemám na to, nezasloužím si a musím držet a jít s davem" - a hlavně, umím to moc hezky odnaučit - jednoduchou, ale funkční cestou pro Tebe i pro mě. Přidej se! S láskou, Tereza
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *