Říká se, že léčení rýmečky trvá 7 dní. Co když se ale takové rýmečky během pár dní zbavíte, aby vás do čtrnácti dnů zase přivítala v plné parádě? V článku sdílím svou zkušenost se zánětem dutin i to, jak jsme na něj táhli do boje s aromaterapií.
Na úvod lekce medicínské latiny – i já jsem si odskočila na virtuální radu k lékaři, takže budu citovat:
Sinusitidou je myšlen zánět vedlejších dutin dýchacích cest (tzv. paranasálních dutin), a když se k tomu přidá ještě rýma, zánět sliznice nosu (tzv. rhinitis), je z toho rázem rhinosinusitida.
Zánět dutin se odehrává ve vedlejších dýchacích cestách. Ty se nacházejí v kostech v horní čelisti, čelních kostech, kosti čichové a klínové. Je třeba si uvědomit, že vedlejší dýchací cesty jsou navzájem propojené s nosní sliznicí a mají stejné vývody. Proto platí, že když máme problém v hlavě, „často to odnese nos“ (s nadsázkou řečeno, samozřejmě).
Zánět dutin není jen rýma, ale často ji doprovázejí tyto příznaky:
Kdo mě zná a sleduje delší dobu, jistě ví, že nejsem příznivkyní tzv. instantního řešení. Nenabízím pro ani zde univerzální řešení z prostého důvodu – co funguje mně, nemusí zabrat na vás a obráceně. Berte prosím moje řešení jako inspiraci k řešení zdravotních potíží.
Tělový a masážní olej (dále jen „TMO“) využijtete k potírání obličeje a zátylku (i tam je dobré se zánětem dutin pracovat), dále k masážím obličeje, ale také k uvolňující aroma koupeli. Výroba TMO Vám přitom zabere jen pár minut.
I zde je důležité zvolnit své tempo, zastavit se a navmínat si vůně, abyste si mohli sestavit aroma kompozici podle svých potřeb. K ovonění doporučuji tyto éterické oleje:
Po asociačním testu vůní seřaďte vůně podle oblíbenosti a smíchejte v bezpečném ředění ÉO do 50 ml lahvičky. K ÉO přidejte bio rostlinné oleje lisované za studena. Zde doporučuji především olej z černuchy seté (černý kmín), pupalkový olej a na zjemnění vůně se bude hodit slunečnicový bio olej.
Takto připravenou směsí pak pravidelně několikrát za den (dobře – minimálně 1x ráno a 1x večer) masírujte laskavým dotekem celý obličej. Dejte přitom pozor, abyste nezanesli ÉO do očí, to je velmi bolestivou záležitostí.
Ještě dodávám, že se mi osvědčila Bachova květová esence z Planého jablka (Crab Apple), která tělo do hloubky čistí a zbavuje všeho nepotřebného. Ráda tuto „Bachovku“ přidávám do směsí pro detoxikace, uvolnění, regeneraci i když pracujeme s tématem sebe-vědomí. Stačí přidat 2 kapky Bachovy esence do masážní aroma směsi.
Nosní konvička je naprosto božáckou záležitostí! Hodně jsme o ní mluvily spolu s Alicí Mičunek v jarním Kongresu plném vůní – Když čistím tělo, čistím mysl. Vy, kteří jste si Kongres zakoupili, mrkněte na bonusové video, kde názorně ukazuji použití nosní konvičky.
V zásadě to není složité, chce to jen cvik a zvyk 🙂
Nosní konvičku zakoupíte v lékárně či specializovaných jógových e-shopech. Do konvičky nalijete vlažnou vodu, přidáte růžovou himalájskou sůl, zamícháte a pak jen proplachujete hezky jednu nosní dírku a pak druhou. Uvolněně u toho dýchejte, hlavu mějte nakloněnou do strany, pusu otevřenou. Nelekejte se a povolte sevření.
Konvičku doporučuji používat při akutních potížích na 100%, osvědčuje se mi taky od podzimu do jara preventivě ráno (před jógovou praxí) a večer (před nebo po meditaci).
Nosní konvičky se často nebojí děti – když Vás uvidí, rády se pak ze zvědavosti přidají a třeba jim to zůstane 🙂
Narazila jsem na tzv. křenový med, který pomáhá uvolnit hlen, zprůchodnit dutiny a hlenu se zbavit. Umíchala jsem si „pořádného křena“ a musím říct, že to byl teda solidní nářez. Dětem rozhodně nedoporučuji, za to dospělákům „všemi deseti.“
Sečteno, potrženo – tyhle moje voňavé a – ehm – křenové praktiky se zánětem dutin zatočily od A do Z za čtyři dny, což osobně vnímám jako úspěch. Zkuste, třeba se i vám tak krásně uleví 🙂
Věřím, že Vám budou informace v článku přínosné a že se se zánětem dutin nebudete mazlit moc dlouho 🙂
Na závěr doporučuji tyto zdroje, pokud jste je ještě nelapli:
Zdroj citace: www.vitalita.cz
Vždy svá,
Terez