Existuje celá řada vůní, které mám opravdu v oblibě a často po nich sahám. Jednou z nich je eukalyptus. Vyhledávám ho pro klienty i pro sebe sama v případě, kdy nechci řešit, ale popadnout dech. Pojďte se mnou poznat jaké místo zabírá tolik známý eukalyptus v aroma psychologii.
Připravte se prosím na to, že slovo dech se v tomto článku bude vyskytovat často. Mezi dechem a eukalyptem totiž existuje tak těsné spojení, že na poli působení na lidskou duši by hledal eukalyptus jen těžko konkurenta.
Eukalyptus mám již od dob svých studií na Institutu aromaterapie spojen s asociacemi jako„druhý dech, dechové centrum, dávat a přijímat“.
Zkuste si představit modelovou situaci, že se s někým pohádáte.
Zpočátku to vypadá nevinně, pak se to zvrhne a je z toho nakonec docela vášnivý boj. Reakce na hádku v jejím průběhu i po ní budou u každého člověka různé. Záležet bude samozřejmě na temperamentu, věku a nabyté moudrosti, výchově, schopnosti asertivního vyjádření apod. Někdo si z konfliktu odnese doslova šrám na duši a je tedy ideálním adeptem pro řešení emočních traumat (například s růží, jasmínem, neroli). Jiný se zase bude cítit uražený, dotčený a vše vyřčené si vezme osobně. Zde by přišla vhod borovice lesní, heřmánek římský pracující s Egem nebo grapefruit. Někdo se uzavře do svého vnitřního světa, do něhož se ostatním jen těžko proniká. Snáze to pak půjde s benzoinem, kadidlem, cypřišem, kardamomen nebo růžovým dřevem. Situací a navrhovaných éterických olejů k řešení věci je mnohem více.
Eukalyptus byste v žádném případě neměli minout, pokud se z hádky chcete vymanit bez újmy, mít ji rychle za sebou, otřepat se a jít dál. Nepotřebujete řešit toho druhého – protože jste mu to řekli nebo napsali. Nepotřebujete řešit sebe – protože víte, že to, co praví ostatní, je odrazem jich samých, nikoli Vás a proto si neberete věci osobně. A konečně nepotřebujete zpracovávat, ale dál žít. A žít znamená dýchat.
Podobně jako například levandule i eukalyptus podporuje otevřenou komunikaci s okolím. Vybídne Vás k ujasnění si vlastních myšlenek a otevření se – tak jako potřebujete otevřít svou hruď, abyste mohli učinit nádech a výdech. Časem tak získáte uvolněnější kontakt s ostatními lidmi a budete snadněji vstřebávat nové informace, nové názory, nové lidi kolem Vás. Ne nadarmo se o eukalyptu praví, že boří strnulost a osobní sevřenost.
V našem dechu dřímá ohromná síla a symbolika. Nádech představuje přijímání, výdech dávání. Možná byste se divili, z kolika svých klientů si po masáži „utahuji“, že dýchají jen aby přežili. Jen letmo se nadechnou, aby ještě letměji a rychleji vydechli. A tak pořád dokola. Až se přistihnou při tom, že je bolí krční a hrudní páteř a píchá je na hrudi. Vše dává smysl. Přijímat a dávat vyžaduje čas a energii. A tato dvě slova nejsou žádoucí v dnešní stresem přeplněné době a společnosti. „In“ je umět rychle a všechno zařídit, nejlépe online a sdílet s ostatními, třeba na Facebooku. A kde se ztrácíme my? Kde se podělo to, jen tak někomu dát, bez toho aniž by měl druhý člověk svátek nebo narozeniny či jsme slavili výročí? Kde se poděl prostor pro naše záliby a péči o sebe? Všechno je hrr, honem. Nedivme se, že pak doslova lapáme po dechu.
Cítíte se sevření, svázání silou zvyku, máte strach ze světa nebo vnímáte, jako by Vás omezovalo okolí? Vystihuje Vás povzdech „Nemůžu volně dýchat!“ ? Pokud ano, neváhejte a zkuste to. Sáhněte po eukalyptu.
TIP: Můžete si namíchat inhalační tyčinku. Stačí, když do 10 ml skleněné lahvičky (zvané lékovka) nasypete sůl a smícháte s eukalyptovým éterickým olejem. Dospělí mohou použít eukalyptus globulus, těhotným a kojícím ženám doporučuji eukalyptus radiata nebo eukalyptus citriodora. Směs řádně protřepejte. Pozor si dejte na dotažení uzávěru, aby se Vám směs bez užívání neodpařovala do vzduchu. Tyčinku noste při sobě a čichejte k ní několikrát denně, podle Vaší potřeby.
Do směsi by bylo vhodné přidat například levanduli, která pomáhá odložit „starou železnou košili“ a přijmout do života nové, vhodnější návyky. Rozmarýna zase dodá potřebnou energii a optimismus. Zázvor Vás přiměje přestat se vymlouvat a vykročit. Neroli zase zklidní a dodá vnitřní jistotu, cedr osobní pevnost a vůli.
Tip pro profesionály
S eukalyptem velmi ráda pracuji v případě, kdy je komunikace s klientem během terapeutického rozhovoru strnulá, zaseknutá na jednom bodě a nepostupuje. Zvlášť dobře přijatelným pro klienta je většinou návrh eukalyptus citriodora. Dobře se kombinuje například s benzoinovou silicí nebo kadidlem či kardamomem.
V aromaterapii obecně záleží na tom, co Vám aktuálně voní.
Řiďte se svým čichem – nejstarším smyslem, spolehlivým rádcem a bude Vám fajn.
S eukalypty byste měli dojít ke zklidnění, lepší náladě a otevřenosti vůči sobě i světu.
Ať se Vám daří.
Tento článek plní informativní charakter. Pokud potřebujete za pomoci éterických olejů řešit své zdravotní, fyzické či emoční potíže, vždy dodržujte zásady bezpečného užívání aromaterapie. Pokud si nejste jisti, neváhejte se obrátit na odborného aromaterapeuta. Registr odborných aromaterapeutů najdete zde: http://www.aromaterapie.cz/institut/absolventi-institutu-aromaterapie/