„Okamžitě se uklidni. Zmiz. Vrať se, až budeš normální. Tak už spi“
Věty Jarda Duška úžasně zachycují první Ruizovu dohodu Nehřešte slovem. Jak se na to dívám dnes a jaké vůně v tomto tématu cítím?
https://www.youtube.com/watch?v=nlZ7JzPZ2ZI
Vsadím se, že určitě znáte knihu Dona Miquela Ruize Čtyři dohody. Pokud jste ji nečetli, určitě jste o ní slyšeli. Někdy mám pocit, že je úplně všude. A jak to tak bývá, vše přichází v pravý čas na správné místo. Jako třeba u mně dnes – zase jsem předešlou noc datlovala do počítače, zase jsem málo spala, a zase jsem byla v podvečer ta unavená máma, už poučená, co raději mlčí a na svého syna jen zírá. Radši. Protože mlčeti je někdy zlato, to už jsem se naštěstí naučila.
Po dlouhé době jsem si vzpomněla na Jardu. Ne Jágra, ale Duška. Říkám si: „oukej, pustím si nějaké video, schválně které bude první, to přehraju“. Góóól – Nehřešte slovem aneb Hodný chlapeček a hodná holčička. Mám za sebou přesně 6 minut a 23 sekund upřímné zábavy plné AHA momentů. A protože mám – i podle své cykličnosti – dnes „tvořivé střevo“, ráda se s Vámi podělím o své 2 AHA momenty, které spojím dohromady s vůněmi. To abyste věděli, jak nebýt křečkem, co honí sám sebe v kleci a myslí si, že se něco změní.
Jako matka téměř 3 letého syna v období vzdoru a žena beranice si všímám stále více, jak je dnešní „moderní“ společnost nastavena na hodnocení. Na hodnocení všeho a všech a za každé situace.
Zkuste si to jen představit. Jste s dítětem v obchodě, dítě je už unavené a protivné z čekání a možná i z toho, že pán ve frontě před vámi nemá zrovna příjemný – ehm, řekněme – odér. Dítě začne mrčet a říkat si o to, co potřebuje, ideálně rozbalit Kinder vajíčko, které jste se tak cukali koupit, protože jste si přeci ještě před pár týdny říkali, že cukr je jed a že Vy ho svému dítěti dávat nebudete. Do toho si začne „vymrčovat,“ jak se u nás na severní Moravě říká, a když k tomu přidá křik, který vám díky vysokému tónu doslova rezonuje v uších, už slyšíte babku vedle v řadě: „už bych mu švihla“. Vrr. Proč jako? Protože má svou emoci? Protože tu emoci dává najevo? Protože nejde se stádem a fakt mu vadí, že pán před námi zrovna nevoní a ta fronta je úděsná? Někdy si říkám, co my od těch dětí vlastně očekáváme? Že budou hodné, poslušné opičky, co poslouchají na slovo? Že budou držet tu svoji roztomilou čuničku i krok? Že nebudou odmlouvat? Že budou zticha, když jsme unavení? Že budou spát, protože jsme unavení my, ačkoliv oni ne, protože skoro celý den koukali na televizi, abychom my měli klid?
Upřímně, vy byste takové dítě chtěli? Klidně mi napiště dolů pod článek do komentářů 🙂 Pokud ano, nebojíte se ho pak postavit do téhle doby plné kořistí a lovců?
Střed našeho vnitřního očekávání a reality, která se děje. To je můj 1. AHA moment, který jsem si z videa vzala. Nutno dodat, že jsem jej takto pochopila dnes, protože jako každá správná žena, jindy bych z toho vyňala zase něco jiného.
„Slova určují naše myšlení,“ praví Jarda Dušek. A má recht. Od našich myšlenek se odvíjí naše slova, od těch pak naše činy a konečně od těch naše realita. Jenže to má háček – co je moje realita nemusí být realita a obráceně. Nebudu tady zacházet do hloubky a filozofovat, protože psané slovo je jiné než komunikace tváří v tvář. Spíš Vám napíšu o dvou éterických olejích, které k tomuto tématu přiřazuji.
V aromaterapii se pracuje se dvěma druhy heřmánku – heřmánek pravý, ten poznáte podle typicky modré barvy a jemnější heřmánek římský.
Co mají oba oleje společné je fakt, že umožňují vnímat, co cítíme a jsou oporami při řešení tématu vnitřního dítěte a vnitřní ženy. Oba jsou vhodné při strachu, přectlivělosti (odtud jejich známé využití proti alergiím) a při potřebě zklidnit se. Emoce, se kterou heřmánky pomáhají je vztek. A vztek je o pocitu oběti, o tom, že věci se dějí tak, že je nemůžeme ovlivnit. Už vám to do sebe zapadá?
Osobně přiřazuji heřmánek pravý k roli rodiče, naopak heřmánek římský k dítěti. Níže porozumíte, proč tomu tak je:
Dejte si prosím pozor na kvalitu heřmánkového éterického oleje, který hodláte použít. Heřmánek patří k drahým olejům, ale můžete jej za slušný peníz pořídit v bio kvalitě naředěný v jojoboém oleji, většinou v balení o 20 ml.
Možností, jak použít aromaterapii v praxi je celá řada a vydalo by to na několik článků. Zde doporučuji osvědčenou metodu – aromaterapeutickou koupel. Vhodná je pro dítě i pro dospělého člověka. Připravit si takovou aroma koupel není žádná věda – vždy musíte předem zředit éterické oleje ve vhodném nosiči. Já do vany ráda přidávám štamprlku tučného mléka nebo smetany (stačí i malý „kapucínek“). Přidejte 1 kapku heřmánkového éterického oleje, zamíchejte a pak vlijte do vany. Doba koupele by neměla přesáhnout 15 minut a teplota vody 37 stupňů. Takže žádné dlouhé hodinové válení ve vodě s vínkem v ruce a knihou ve druhé. 🙂
Víte, úplně jsem si při poslouchání první dohody aneb nehřešte slovem vzpomněla na knihu AHA! rodičovství od Dr. Laury Markhnamové. V hodně věcech mi tato kniha pomohla, především tím, že byla praktická a zaměřená na lidský mozek a jeho fungování. Vtisklo se mi mnoho informací, které si denně vybavuji. Jednou z nich, která mi tanula na mysli několikrát i dnes je tato – nemůžeme od dětí očekávát, že se budou chovat jako dospělí, protože dospělými nejsou. A víte, co mi na tom připadá směšné? Živě si vzpomínám – jako malá jsem se těšila, až budu velká a „budou mi věřit“, dokážu, že to zvládnu a tak. Dnes obdivuji své dítě, že je dítětem a užívá si to. Je svobodný, je upřímný, je svůj, žije a prožívá tady a teď. Je mu jedno, co bude za hodinu, večer, zítra, za týden. Jde se mnou na procházku do lesa a vidí les, ne emaily, na které musí odpovědět, ne zprávy na Facebooku, které naskakují, ne touhu číst knížku a prostě jen být. On je. Tady a teď.
Jednou z nejkrásnějších vůní, které ráda přiřazuji dětem je oblíbená mandarinka červená.
Máte doma dítě? Mějte mandarinku. Je to úžasný jemný olej s krásnou citrusovou, svěží vůní, co Vám a dítěti dokáže vykouzlit úsměv na rtech.
Možná se ptáte – proč zrovna mandarinka k tématu nehřeště slovem? Právě proto, že je jemná, svěží, odlehčuje témata, do kterých často padáme až jim propadáme a utápíme se v nich. Mandarinka vytahuje zpátky, dodává nadhled. Je přitom ryze dětská. A tohle video přeci bylo o dětech (a naši komunikaci k nim).
Jednou z nejštěrnějších metodu aromaterapie je inhalace. Éterický olej se dostává přes nos do mozku, odtud pak menší část do krve a plic. Mandarinka je olej, který by vám neměl chybět doma, třeba také proto, že s ním jednoduše srazíte horečku nebo zharmonizujete rozhozené trávení. Proto, když už budete doma celou lahvičku, můžete si z ní odkávat do aromalampy, difuzéru, na kapesník, na cíp polštáře nebo nosit lahvičku sebou (mimo sluneční záření) a když cítete potřebu, přivoňte si.
Pokud Vás toto téma zaujalo, budeme jej probírat také na víkendovém pokračovacím kurzu Aromapsychologie aneb vylaďte svou psychiku s vůněmi. Na náplň tohoto praktického kurzu se můžete podívat na mém webu zde
Přeji Vám krásné dny v obklopení vůní 🙂 Tereza*
Použitá literatura: Krejčí, Barbora: Aromaterapie v péči o duši – skripta, Praha, Institut aromaterapie, 2011.
Zdroje fotografií: webové stránky Aroma – ateliéru, Praha, www.aroma-atelier.cz; online fotobanka: www.pixabay.com