„Pište si deník,“ zaznívá z úst mnoha psychologů, kteří chtějí podepřít své klienty. Ale co získáte díky takovému deníku „Co mě sere?“ Já jsem na něj narazila při objevování krajiny ženské cykličnosti a přiznávám, že je součástí mé každodenní rutiny – a to jsem mírumilovná žena 🙂 Vědomí, co mě sere, je totiž jedním z prvních kroků na cestě k vystředění emocí. Ukážu Vám, jak na to a přidám i trefné vůně.
Ještě jedna technická – máte naspěch? Ok, stáhněte si článek jako MP3 a já ho přečtu za Vás 🙂
Deníků můžete mít celou řadu – od klasického „debilníčku“ čili zápisníku všech povinností, které určitě nesmíte zapomenout vyřídit (dnes už jste jej možná nahradili Wunderlistem, Google Keepem nebo tak), přes deník vděčnosti, kam si zapisujete (ideálně každý den) vše, za co jste vděční, nebo deník cyklické ženy až po deník Co mě sere.
Abych Vás trošku uzemmnila hned na začátku – nedělejte si o mě čiré iluze 🙂 Píšu si všechny výše zmíněné deníky, ale nejraději mám právě deník „Co mě sere.“
Proč? Odpověď je jednoduchá:
Jsou chvíle, kdy nad tímto deníkem sedím každý den a hooodně dlouho. Pak jsou dny, kdy ho nedám třeba týden do ruky. Záleží na cyklické fází, v níž se nacházím – v Panně a Matce si stěžuji málo, za to v Kouzelnici (týden před menstruací) jsem ve stěžování si mistryní světa 🙂
Psaní do deníku „Co mě sere“ nezabera hodně času, nechce po Vás nic extra, přitom má hluboký terapeutický dosah, protože Vám poskytne 100% sebereflexi a vhled do sebe sama.
Budete. NO A?
Myslíte si snad, že držet pusu a krok v dnešní „moderní“ době a přitom zůstat psychicky zdravá je možné bez toho, aniž byste čas od času vyfoukli páru je možné? Pokud jo, prosím Vás napište mi Váš recept na šťastný život 🙂
Moc se mi líbí pojetí Willa Bowena, autora knihy Svět bez stížnosti, že stížnost znamená zaměření se na problém, bez ohledu na jeho řešení. Prostě jen mektáte, ulevujete si, snižujete energiii svou i těch, na které stále blektáte – a přitom nejste zaměření na to, jak z toho ven, jak můžete svou situaci změnit.
Tohle je princip stěžování, ke kterému patří také:
V tom spočívá smysl deníku Co mě sere:
Díky deníku Co mě sere tak můžete snadno nastoupit na cestu z frustrace směrem k uvolnění a lepším zítřkům. A upřímně – vidět osobní pokrok v něčem, co jste sami vytvořili – a (sami) jste se z toho dokázali dostat – je moc úlevné. Přitom nepotřebujete být drbna z horní dolní, ledová královna, sarkastický týpek ani věčně zachmuřená páprle. Stačí, že jste úplně obyčejný člověk jako já – člověk se svými silnými i stinnými stránkami.
Z čistě aromapsychologické hlediska, protože tady je fyzično až na třetím místě – za Duší, za myslí. Aromapsychologie je moje voňavá životní láska, je to způsob, jakým nahlížím na vůně. Tady přináším sedm tipů, které vůně Vás podpoří, pokud jste věčný stěžovatel a problémář (ale nejen v toto případě, samozřejmě – co vůně, to mnoho možností, proč Vám voní, proč je chcete mít v životě).
je doprovodem všem, kteří se teprve připravují na dobrodružnou cestu ke svým emocím. Rozumějte tomu tak, že bergamot je vhodný pro lidi, kteří s emocemi zatím neumí pracovat, berou je jako své nepřátelé, nebo „něco nepohodlného“, nepříjemného, něco s čím si sami nevědí rady. Pomáhá uvolnit + zpracovat naštvání, které v nás sídlilo hodně dlouho.
V oblibě ho měli už ve starověké Číně – a zcela právem, protože pomeranč sladký je symbolem optimismu, štěstí a životní spokojenosti. Aby byla rovnováha – pomáhá těm, kteří jsou totálně vykolejení, když svět a lidé v něm „neskáčou“ podle jejich představ – ideálně na minutu přesně, jak si naplánovali 🙂 Trošku jsem to zveličila, přesto věřím, že si ten stav vytočenosti (čtěte nasranosti), když není po našem, dokážete představit.
Vlastně vždy o něm mluvím, jako o té esenci, která je nám oporou před stresem – při stresu – po něm. Je to úžasná, hluboká, nitěrně působící vůně, která se dotkne bolestí v našem nitru a pofouká je. Éterický olej z neroli je z pomerančového květu – a tam, kde je květ, je hluboké působení na lidskou duši a životní výzvy.
Heřmánek není jen vůně podobná Framykoinu nebo asociace na heřmánkový čaj, který jsme pili při zánětech všeho druhu. Je to vůně, která nám pomáhá vystředit se, tzn. na rovinu si přiznat, co cítím a jak to vnímám. I když to bolí. Je to silná esence pracující s tématem Vnitřního dítěte. Já ho miluju v dobách, když se pídím po příčině těch negací, které v sobě cítím.
Máte (taky) někdy pocit, že lítáte v oblacích a ten děsně přízemní svět se Vám těžko chápe? Viva, zkuste si přivonět k vůni z cedrového dřeva. Cedr byl ceněn jako masivní dřevo – a taky, zcela právem – protože je to právě on, kdo přináší mužský princip = logiku, analýzu, věcnost, žádné pičkovinky navíc. Právě touto selektací přebytečného (podobně jako ÉO z citronu) pomáhá zachovat si důstojnout a pevnou půdu pod nohama.
Voní vám šuplíky a skříně u babičky? Voní Vám sklepní aroma? Máte rádi zemitost? Skvělé, pak si zkuste ňufnout k tropické pačuli. Tahle kráska má v aromaterapii čestné místo, byť ji třeba budete určitou dobu přicházet na „chuť.“ Pačuli přijde vhod těm, kteří si do deníku Co mě sere vypisují, jak moc jsou unavení, vyčerpaní, vydyndaní a jak vlastně nemají čas sami na sebe. Děti, manžel, kamáradčiny problémy, pak až Vy? Zkuste tenhle nefunkční myšlenkový vzorec přepsat – dříve, než se odpojíte od sebe sama. Pačuli Vám pomůže v obou případech.
Jak jste na tom s hranicemi? Máte je? A šlo Vám jejich vytýčení v pohodě? Yzop totiž není jen ten geniální silák na kašel a dýchání, je to ceněná vůně pro umění říkat „NE“ a i při odmítnutí druhých se cítit v souladu se sebou sama.
Kromě aromaterapie a techniky vystředění emocí Vám mohou být velmi nápomocny esence květové (Bachova terapie) nebo stromové (Platbos). Přináším pár užitečných tipů – aby Vás článek nevyčerpával příliš, zatím ve zkratce. Nebojte – v mé motivační skupině brzy nasdílím rozhovor s paní Evou, která do ČR dostala krásné esence zn. Platbos.
Nejdříve mrkneme na Bachovy květové esence:
Pomáhá vypracovat sebe-vědomí a ukotvit se v něm. Úlevná Bachova esence pro všechny, kteří potlačují svou kreativitu, protože v sobě mají zakořeněný ten pocit, že nejsou dost dobří a mají strach, že selžou – ať se vrhnou do čehokoliv, a tak radějí nedělají „nic.“
Výborná esence, kterou bych „cpala“ všude. Velmi silná, ochranná – před veškerými vnějšími okolnostmi (událostmi, lidmi, před stresem). Pomáhá projevovat svou pravou osobnost – být takovými, jací jsme – navzdory okolí.
Máte v hlavě myšlenkový kolotoč, který Vás ždíme a vyčerpává? Pak Vám může pomoci tato Bachova esence, která uvolňuje napětí v mysli a dovoluji vidět věci „jen“ takové, jaké jsou. Doprovází nás při velkých životních změnách i výkyvech. Ideální pro ženy, se kterými není k vydržení v době PMS – týden před menstruací.
A co Platbos esence – věřte mi, zaslouží si Vaši velkou pozornost a já o nich příště ráda napíšu:
Tento strom náleží k první čakře – u ní bychom měli začít 🙂 Je zdrojem vnitřní síly, sounáležitosti a víry v sebe sama. Tato esence Vás otevře k vědomí vlastní práce na sobě sama – protože někdy to vidíme jako ještě těžší, než život skutečně je.
Nositel klidu, vyrovnanosti a míru. Esence z tohoto stromu Vám bude oporou v těch chvílích, kdy potřebujete uklidnění a uvolnění, že nemáte tlačit řeku, protože teče sama – pomáhá vnést do života volný průběh událostí i léčení. Je oporou při těžkých zážitcích, při strachu a pro vědomí vlastního léčení.
Chcete se naladit na vlastní Já, být sám sebou a přitom řešit ne-vědomé vzorce chování? Skvělé, pozvěte do svého života Strom sebepoznání. Vyladí Vás i při nízkém sebevědomí a i když se vám těžko chápe tvrzení, že všechno je v pořádku.
Pěkně jsem tento článek zakončila – vědomí, že všechno je v pořádku je pravdivé (ať se nám to líbí nebo ne) a úlevné současně. Jen někdy procházím křivkou života – nahoru a dolů, nahoooru a dolůůůů, strměji, než by se nám (nebo našemu Egu?) líbilo. A pokud se právě v tomto nacházíte, třeba pro Vás bude fajn online kurz Aromapsychologie nebo pokud máte rádi naživo, pak se můžete těšit na Aromapsychologii v Kopřivnici nebo v Praze.
Namasté,
Tereza