Listujete nabídkou vůní a éterických olejů ověřeného dodavatele a nevíte, kam dřív okem skočit. Možná, že je toho na Vás hodně najednou, nebo nemáte zkušenosti či si nejste jisti, zda vyberete pro sebe a své ratolesti olej, který bude bezpečný. Něco pro Vás mám. V článku Vám představím top 7 vůní, které byste měli mít ve své voňavé domácí lékárničce. A na zavěr Vám sebou přibalím dárek 🙂
Můj favorit číslo 1. Levandule lékařská (Lavandula angustifolia). Za mně – aromaterapeutický všelék, vůči kterému budou mít výhrady jen osoby s nízkým krevním tlakem, což děti většinou nejsou 🙂 Jednou jsem na kurzu slyšela: „Nechápu, co všichni na té levanduli máte.“ Ano, uznávám, kolem levandule se točí hodně pozornosti, obraz levandulových lánů zdobí ne jeden obývací pokoj české domácnosti, ALE když poznáte, jak široké spektrum působení v sobě levandule skrývá, možná budete žasnout.
Já vím, já vím. Mnozí, kteří už jste si objednali levandulový hydrolát, jste vážně ohrnuli nos.
Zkoušeli jste hydrolát z levandule divoké zn. Florihana? Konečně nčco, co nevoní jako počůrané seno, ale jako květina 🙂 Zkuste ho, bude se Vám hodit třeba na opruzeniny, novorozenecké akné, zarudnutí, štípance nebo při rýmě a nachlazení v rozprašovači.
Představte si ten den, kdy dítě vstane zadečkem napřed, Vy celý den lítáte jak „nadmutá koza“, a těšíte se, že když tedy nešlo „po o“ spát, zabalí to v sedm hodin a Vy si konečně dáchnete. Super, že? Jenže realita je taková, že dítko stihlo střihnout v Lidlu vztekací scénu se slzavým údolím, unavit se nenechá a místo večerníčku Vám skáče po hlavě. Znáte to? Já s Jurim i tátou ano a někdy je to na „cvokhaus“. To jsou chvíle, kdy se snažím nenápadně mého 3 letého turbo myšáka ukecat na večerní voňavou koupel.
Do vany mu přidám velkého panáka tučného mléka s 2 kapkami mandarinky červené. Viva, za 15 minut jde z vany, a po pohádce úslužně spát 🙂
Bude to znít možná tvrdě, ale pokud to s děťátkem nemáte jednoduché už od začátku, určitě se Vám bude hodit esence z heřmánku římského (Chamaemelum nobile), byť jeho cena není nízká.
Heřmánek patří k tzv. vzácným silicím – na malou lahvičku je potřeba ohromné množství květů, což se promítne v ceně éterického oleje, ALE heřmánek Vám to milostivě vrátí milionkrát zpátky svými pestrými a emočně hlubokými účinky.
Ve 3 měsících měl můj syn v pusině 6 zubů. Nekecám. Bylo to šílené a hodně si vytrpěl. Heřmánek nám byl, spolu s dalšími vůněmi, velikou oporou. Mrkněte sem do staršího článku, pokud je to pro Vás aktuální.
Tak schválně, kdopak znáte Rosalinu (Mealeuca ericifolia), blízkou příbuznou legendárního tea tree? Já jsem o Rosalině poprvé slyšela na Institutu aromaterapie od Adély Zrubecké. Zůstala jsem v úžasu a chtěla jsem ji poznat. Na osobní seznámení s touto kráskou došlo až o několik let později, když jsem léčila rýmu a kašel tehdy půlročního synka, hrozily komplikace a já jsem hledala bezpečný čajovníkový éterický olej. Ono to je s tea tree podobně jako s eukalypty – obecně panují přesvědčení, že jsou to zcela vhodné a bezpečné oleje i pro malé děti. Není tomu tak. Čajovníky Vám ráda vysvětlím v některém svém článku nebo videu, o nevhodnosti eukalyptu pro děti píšu ve svém ebooku, je to „můj“ 7. mýtus.
Například u kašle je problém v tom, že řešit byste ho měli přes den (do 17 hodiny), naopak na večer je dobré dýchání zklidni. Učím o tom (a mnohém více) například na semináři Aromaterapie pro děti a maminky.
S Rosalinou se nemusíte bát a v klidu ji můžete používat během dne. Zvláště v této kompozice, která se mi kársně osvědčila:
Tento fantastický éterický olej miluji já, můj syn i mí klienti. Jeho vůně je svěží, citrusová, povznášející, úplně Vás nutí usmát se 🙂 U dospělých si cením pomeranče sladkého pro jeho schopnost vnést do života optimismus, oceníte ho, pokud (už) problémy nechcete řešit (např. v kombinací s levandulí nebo eukalyptem) a je skvělý na podporu trávení.
U dětí pomeranč sladký doporučuji mít doma v zásobě jednoduše kvůli jeho výrazně posiující činnosti na trávení. Jeho působení je příjemné, bezpečné a pestré. Sáhnout po něm můžete v případě zácpy, průjmu i zvracení – což je úžasné, protože obvykle si na tyto stavy musíte dávat extra pozor a přistupovat s největší opatrností k průjmu a zvracení, abyste dítětei ještě více nepřitížili.
Věřím, že Vám článek bude přínosný. Mějte na paměti, že Vaše domácí lékárnička se může časem měnit. Vždy berte v potaz Vaše aktuální potřeby, přihlížejte k věku i povaze dítěte.
Pokud Vás aromaterapie oslovila, a třeba jste na jejím začátku nebo váháte, určitě si zdarma stáhněte můj úspěšný eBook 7 mýtů o aromaterapii.